Start
Uppåt
Vilka är vi?
Cert. av personer
Cert. av ledn.system
Kommentarsida

Särskilda kommentarer från intervjuade

·        Ett uttalande från en av de (en av de största) organisationer som deltog i undersökningen angav att det i dagsläget kan vara är en belastning för en leverantör att vara certifierad, eftersom detta kan renderar en extra granskning från den aktuella organisationens sida då certifikaten har låg trovärdighet.

·        En organisation var synnerligen tydlig avseende att ”certifieringsorganen är inte tillräckligt tydliga i att tala om vad certifiering innebär”.

·        En organisation påtalade särskilt att frågorna avseende ekonomiskt behov av att certifierings-organen på ett trovärdigt sätt kontrollerar ledningssystemets förmåga bör delas upp i ekonomiskt behov på kort sikt respektive ekonomiskt behov på lång sikt.